Ptáci

GYNEKOLOGICKO-PORODNICKÁ

AMBULANCE

+420 571 758 740
Valašské Meziříčí

mobil - Zašová: +420 792 308 252
ordinace@evamatejkova.cz
www.evamatejkova.cz
ičo: 294 532 24

PLÁNOVANÁ NEPŘÍTOMNOST
Z DŮVODU DOVOLENÉ
A ÚČASTI NA KONGRESECH:

19. 1. 2024
24. 1. - 25. 1. 2024
2. 2. 2024
7. 2. - 9. 2. 2024
22. 3. 2024

- akutní pacientky budou v době nepřítomnosti ošetřeny
zastupující lékařkou
MUDr. Veličkovou
MUDr. Prokešovou

Ambulance Valašské Meziříčí
Po 7.00 - 12.30 13.00 - 14.30
Út 7.00 - 13.00
Čt 7.00 - 13.00
7.00 - 13.00
U Nemocnice 980, 757 01 Valašské Meziříčí
Ambulance Zašová
St 7.00 - 12.00
Zdrav. středisko, Zašová 42, 756 51 Zašová

Objednávky přijímáme
v době ordinačních hodin.
Těšíme se na vás!

Jsme držitelem certifikátu
ISO 9001:2015

Ptáček

Péče o těhotné

Jak probíhá péče o fyziologickou graviditu?

První vyšetření v graviditě

V případě tzv. amenorhei (zpoždění menses) musíme nejdřív potvrdit/vyloučit graviditu. V některých případech je nutný odběr krve. Je-li žena těhotná, musíme zhodnotit lokalizaci těhotenství a počet plodů. Je-li vitální těhotenství lokalizované v děloze, další kontrola je obvykle za 4 týdny.

První poradna

Kolem 10. týdne těhotenství se pacientka dostaví ke kontrole s vystavením těhotenské průkazky, provedou se vstupné odběry (na lačno).
U fyziologické gravidity poradny probíhají zhruba co 4 týdny. Gravidita může být kdykoliv překlasifikována na rizikovou, kdy můžou být v závislosti od rizika poradny častější. Od 34. týdne je pacientka kontrolována co 1-2 týdny. Na každé poradně se pacientce změří krevní tlak a orientačně se vyšetří ranní moč (pacientka přinese s sebou). Po 39. týdnu těhotenství je pacientka předána do péče porodnice, kterou si vybrala k porodu.

Vyšetření v průběhu gravidity

Prvotrimestrální screening

• Vyšetření míry rizika na genetické vady, míry rizika vzniku preeklampsie a růstové restrikce plodu v dané graviditě.
• Součástí vyšetření je odběr krve, odběr anamnézy, měření krevního tlaku a ultrazvukové vyšetření (měření šíjového projasnění, tzv. NT - nuchální translucence, měření temenokostrční vzdálenosti (délka plodu), srdeční frekvence plodu, průtoky v děložních tepnách matky, v případě nutnosti doplnění o další ultrazvukové markry).
• Provádí se v 11+0 až 13+6 týdnu těhotenství lékařem, který získal certifikát od organizace Fetal Medicine Foundantion.
• Ultrazvukové vyšetření provedené erudovaným lékařem může odhalit až 50% morfologických vad již v I. Trimestru.
• Preeklampsie je onemocnění vyskytující se v graviditě a časném šestinedělí. Ohrožuje na životě matku i plod. V rozvinuté fázi se projevuje bolestmi hlavy a poruchami vidění. Nejčastěji je spojeno se vzestupem krevního tlaku, může se vyskytnou porucha růstu plodu a bílkovina v moči rodičky. V případě pozitivního výsledku screeningu preeklampsie gynekolog ordinuje rizikové pacientce užívání malého množství aspirinu, který snižuje výskyt preeklampsie.
• Vyšetření není proplácené pojišťovnou, nicméně s dokladem o zaplacení Vám ho většina pojišťoven zpětně (celé, nebo částečně) proplatí.

Druhotrimestrální screening

Mezi 18-22 týdnem gravidity se provádí podrobný morfologický ultrazvuk plodu, u kterého lze diagnostikovat vrozené vývojové vady. Ultrazvuk je metoda zobrazovací, není stoprocentní. I navzdory progrese techniky a kontinuální erudici nadále určité procento vad prenatální diagnostice uniká. Toto ultrazvukové vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění.

oGTT

oGTT je orální glukozový toleranční test, kterým vyloučíme přítomnost těhotenského diabetu. V graviditě se ale může diagnostikovat i dosud nepoznaný zjevný diabetes mellitus. oGTT se provádí ve 24.-28. týdne gravidity na lačno. V případě potvrzeného těhotenského (nebo zjevného) diabetu je pacientka odeslaná k diabetologovi. Těhotenský diabetes neradno podceňovat, je potřeba dodržovat doporučenou dietu, případně medikaci. Pomůžete tím především svému nenarozenému dítěti a také sobě.

Anti D profylaxe

U pacientek, která mají krevní skupinu Rh negativní je doporučováno podání tzv. Anti D profylaxe v 28 týdnu gravidity. Zamezí se tak tvorbě protilátek, které by mohli ohrožovat průběh příští graviditu.

Screening ve III.trimestru

Kontrolní laboratorní vyšetření a ultrazvuk k vyloučení morfologických vad a růstové restrikce plodu se provádí mezi 30-32 týdnem gravidity.

Ultrazvukový screening růstové restrikce plodu ve 36. -37. týdnu

Toto vyšetření dokáže odhalit plod, který zaostává v růstu a má tak zvýšené riziko nitroděložního úmrtí. Ultrazvuk ve 36. týdnu gravidity zatím není proplácen ze zdravotního pojištění.